Virtuální prohlídkaOnline rezervace

Výlety do okolí a cyklistika

Výlety do okolí a Cyklistika

Areál leží na cyklostezce

Cyklisté mohou využít několik cyklotras:

  • trasu č. 5106 - Třebíč, Nárameč, Pozďatín, Náměšť nad Oslavou, Dukovany; délka trasy 32 km
  • trasu č. 5109 - Nárameč, Hodov, Tasov, Naloučany, Náměšť nad Oslavou; délka trasy 32 km
  • trasu č. 5112 - Nárameč, Rudíkov, Hroznatín (Benetice); délka trasy 11 km

Cyklisté jsou u nás v areálu vítáni.

 05-trebic_325

 

Město Třebíč

Za návštěvu jistě stojí okresní město Třebíč, které se nachází asi 10km od areálu. V Třebíči se nachází mnoho památek a významných míst. Nachází se zde starobylé židovské město a bazilika svatého Prokopa, obě památky byly v roce 2003 zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. V centru města se nachází Karlovo náměstí, které je jedním z největších náměstí v České republice.

Na levém břehu řeky Jihlavy, na místě zvaném Židy či Zámostí, se rozprostírá jedna z největších židovských čtvrtí v Evropě. Třebíčská židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, samostatně zapsanou v seznamu UNESCO. Jsou zde křivolaké uličky, původní domy, klenuté průchody a mnoho dalších typických prvků. Radnice, rabinát, nemocnice ani většina ostatních památek dnes neslouží svému původnímu účelu.
V Podklášteří se nachází bazilika svatého Prokopa. Kdysi se zde nacházelo benediktinské opatství, které bylo založeno v roce 1101. Klášter se postupem času stal náboženským centrem i vojenskou pevností, tuto pozici si udržel až do husitských válek. V roce 1468 byl dobyt uherskými vojáky. Pozdější světská vrchnost klášter přestavěla na zámek. Dnes zde sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč.

Přes řeku naproti Židovskému městu se rozkládá centrum města, které je tvořeno Karlovým náměstím, s plochou 22 000 m². Těmito rozměry je jen o pár metrů čtverečných menší než Václavské náměstí v Praze. Na počátku 19. století mělo náměstí ještě renesanční a barokní podobu, kterou zničil požár v roce 1822.

Ve Vnitřním Městě, na kopci, se nachází 75 metrů vysoká městská věž, která náleží ke kostelu sv. Martina z Tours. S ním však dříve nebyla spojena, ale sloužila jako součást opevnění. Dále zde leží kapucínský klášter, pravoslavný a evangelický kostel. Na Karlově náměstí se nachází i Malovaný dům s galerií a informačním centrem, Černý dům a sousoší Cyrila a Metoděje.

Východní oblasti centra města, směrem do čtvrti Borovina, se říká na Stařečce. Nachází se zde kaple Povýšení sv. Kříže, na nejvyšším místě Třebíče, nedaleko od nedostavěné hvězdárny a kluboven skautských oddílů, zvaném Kostelíček. Tato kaple má půdorys kříže a jejím stavitelem byl architektonicky nevzdělaný stavitel Jan Fulík. Byla postavena v roce 1644.

Slavní rodáci

Rodáky a významnými obyvateli města jsou například hokejisté - Patrik Eliáš a Martin Erat, umělci - malíř Ladislav Novák, herec Miroslav Donutil, politici - armádní generál Jan Syrový, MUDr. Jaroslav Zvěřina, generál Ludvík Svoboda a další.

 

Jaroměřice nad Rokytnou

Město leží asi 13km od Třebíče. Město je bohaté svým kulturním dědictvím, a to zejména tamním barokním zámkem s kostelem svaté Markéty a působením Františka V. Míči a Otokara Březiny. Od roku 1999 je známo konáním Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Historické jádro je městskou památkovou zónou.

 

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou, město na říčce Oslavě, má kromě zámku, který je nepřehlédnutelný, spoustu dalších zajímavostí. Jednou z nich je most přes řeku Oslavu, který je po píseckém a pražském Karlově třetím nejstarším kamenným mostem v republice. Byl postaven r.1737 Václavem Adriánem z Enckenvoirtu a r.1744 za Kufštejnů osazen 20 sochami světců, světic a archandělů. Zámek v Náměšti nad Oslavou postavený na skalnatém masívu na levém břehu řeky Oslavy patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Interiéry zámku nabízejí unikátní expozice gobelínů, cenných obrazů či historického nábytku, zámecká kaple je pozoruhodná svoji architekturou i barokním mobiliářem, knihovna bohatým knižním fondem i štukovou klenbou s ojedinělou freskovou výzdobou a vnitřní nádvoří pak zdobenými renesančními arkádami.
Apartmán hraběte Haugwitze je zase ukázkou života majitele zámku na přelomu 19. a 20. století.

 

Kralice nad Oslavou

Památník Bible kralické.

Muzeum s nálezy archeologického výzkumu a dochovanými bratrskými tisky na místě bývalé tvrze - tiskárny Jednoty bratrské, kde byla vytištěna Bible kralická. V roce 1936 zde byl postaven jako první na světě Pomník knize.

 

Dalešická přehrada

Nejhlubší přehrada České republiky byla vybudována v letech 1970-78 na řece Jihlavě. Její sypaná hráz těsněná jílem nemá u nás svou výškou 104 metrů obdoby. Dalešická přehrada láká především zájemce o krásné koupání, letní aktivity a projížďku parníkem Horácko. Přistoupit na palubu můžete z pěti zastávek. I obdivovatelé industriální architektury si zde přijdou na své. Přečerpávací vodní elektrárna, která je unikátním technickým dílem, byla dostavěna v roce 1978. Postavena byla v souvislosti s výstavbou jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárnu je možno navštívit v rámci prohlídek zajišťovaných zdejším informačním centrem.

 

Pivovar Dalešice

Pivovar Dalešice se nachází v okrese Třebíč, v obci Dalešice. Vaří se zde pivo Dalešice. Počátky pivovaru sahají do přelomu 16. a 17. století, v průběhu 19. století pak produkce piva dosáhla vrcholu. V sedmdesátých letech 20. století však bylo vaření piva pozastaveno a celý areál počal chátrat. Zejména díky filmu Postřižiny se pivovaru dostalo opětovné pozornosti a na počátku 21. století se zde opět začalo vařit pivo a areál byl zrekonstruován.

Film Postřižiny, zde natočil režisér Jiří Menzel v roce 1980 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Komín pivovaru se stal dějištěm jedné z hlavních scén filmu. Šplhala na něj sládkova žena v podání herečky Magdy Vašáryové se svým švagrem, kterého ztvárnil Jaromír Hanzlík. Ve skutečnosti však na komín lezli kaskadéři a celá scéna se točila na maketách na nedalekém dvoře.

 

Telč

Telč, malebné město, které je od roku 1992 zapsaném na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Město nabízí návštěvníkům živé setkání se všemi stavebními slohy minulého tisíciletí. Představuje jedinečně zachovaný architektonický komplex, jemuž dominuje renesanční zámek a náměstí.

V Telči si můžete prohlédnout zámek s renesanční zahradou, parkem a skleníkem, Muzeum Vysočiny, kostel sv. Jakuba, Jména Ježíš a sv. Ducha, Konvikt sv. Andělů, Jezuitskou kolej a gymnázium, galerie, Mariánský sloup, kašny, vyhlídkové věže sv. Jakuba a sv. Ducha, městské opevnění, Horní a Dolní bránu a měšťanské domy s podloubím, ale i Staré Město s kostelem Matky Boží a barokními sochami, a to vše obklopené třemi rybníky Staroměstským, Ulickým, Štěpnickým.

Nabídka menu